Minister Karremans: geluidsdoel Schiphol nog niet gehaald volgens eerste meting

AMSTELLAND-MEERLANDEN – In een brief aan de Tweede Kamer laat Vincent Karremans, minister van Infrastructuur en Waterstaat, weten dat de eerste resultaten van de geluidsmaatregelen rond Schiphol nog niet volledig aan de doelstelling voldoen. De maatregelen moeten zorgen voor een betere balans tussen luchtvaart en leefkwaliteit in de regio rond Schiphol. Het doel is om het aantal ernstig gehinderden en het aantal woningen binnen bepaalde geluidszones met vijftien procent te verminderen.
Volgens de minister is er gekeken naar een eerste meetmoment op 1 november 2025. Op basis van voorlopige cijfers komt de reductie nu uit op 13,7 procent. Daarmee wordt het doel nog net niet gehaald. Karremans benadrukt in zijn brief dat het om een eerste, voorlopige inschatting gaat. De cijfers zijn namelijk gebaseerd op prognoses en niet op daadwerkelijke metingen, waardoor ze nog kunnen veranderen.
Stillere vliegtuigen, maar effect mogelijk onderschat
Uit de eerste analyse blijkt dat luchtvaartmaatschappijen vaker stillere vliegtuigen inzetten. Tegelijkertijd is het effect daarvan nog lastig precies te berekenen, omdat niet alle nieuwe toestellen goed in de gebruikte database staan. Daardoor wordt het geluidsvoordeel waarschijnlijk onderschat. De database wordt aangepast, zodat toekomstige metingen nauwkeuriger zijn.
In de brief staat ook dat niet alle maatregelen even goed werken. Tariefdifferentiatie, waarbij stillere vliegtuigen goedkoper zijn, heeft een groter effect dan vooraf verwacht. Andere maatregelen, zoals stillere toestellen in de nacht en vlootvernieuwing, leveren volgens deze eerste meting juist minder op dan gedacht.
KLM neemt extra maatregelen
Verder schrijft de minister dat het ministerie in gesprek is met de KLM Groep over aanvullende stappen. KLM heeft inmiddels al compenserende maatregelen genomen, zoals het inzetten van nieuwere vliegtuigen en afspraken met partnermaatschappijen om ’s nachts stiller te vliegen.
Ook wil KLM het aantal nachtvluchten verder terugbrengen. Het ministerie vindt dat een acceptabele maatregel, zolang andere maatschappijen die vluchten niet overnemen.
Karremans benadrukt dat de huidige cijfers nog niet definitief zijn. Er volgen nog twee meetmomenten. Pas na het derde meetmoment, na november 2026, worden de definitieve resultaten verwacht. Tot die tijd blijft het kabinet de situatie volgen, zodat er indien nodig kan worden bijgestuurd.
Bron: Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat
Foto: Transavia
Deel dit bericht via: